Przedsiębiorstwo, które posiada certyfikat AEO dużo łatwiej jest w stanie przejść przejść przez różnorodne procedury celne, które występują w wielu państwach. Świadectwo AEO ułatwia w dużej mierze przede wszystkim możliwość zdobywania nowych kontrahentów, dla których przejście całego procesu związanego z certyfikacją staje się swoistym dowodem na wiarygodność, ale również na rzetelność konkretnego dostawcy. Z kolei, jeżeli chodzi o kwestię związaną z wydaniem certyfikatu AEO w konkretnym państwie członkowskim to należy powiedzieć, że w sposób automatyczny jest takie rozwiązanie w stanie rozszerzyć jego ważność na pozostałe kraje, które należą do wspólnoty. O status zaufanego przedsiębiorcy mają sposobność ubiegać się przedsiębiorstwa, które zostały zarejestrowane na terenie Unii Europejskiej, ale model biznesowy tych firm musi zakładać przede wszystkim prowadzenie handlu o charakterze międzynarodowym. W celu wydania takiego certyfikatu należy wypełnić między innymi kwestionariusz samooceny.
Zalety wynikające z posiadania świadectwa AEO są wręcz niezaprzeczalne. Zaufany dostawca wykazuje swoistą sposobność do dokonywania odpraw celnych na obszarze danej fabryki. Odbywa się to oczywiście bez jakiejkolwiek konieczności prezentowania produktów organom celnym, gdy następuje dany załadunek. AEO dodatkowo oferuje możliwość korzystnego odliczenia VATu, jeżeli chodzi o aspekt związany z importem, ale również daje możliwość odpowiedniego rozliczenia go w deklaracji podatkowej. Firmy, które posiadają AEO doświadczają w szczególności o wiele mniejszej liczby związanych z kontrolą celą. Dodatkowo są w stanie zyskać bardzo preferencyjne warunki w odniesieniu do procedury związanej z wyznaczaniem konkretnych wartości zabezpieczenia generalnego dla wszystkich należności celnych.
Upoważniony przedsiębiorca AEO – czyli kto?
By móc zostać upoważnionym przedsiębiorcą AEO, przedsiębiorca powinien spełniać konkretne wymagania, które zostały zawarte między innymi w przepisach unijnego prawa celnego. Przedsiębiorca, który otrzymał status AEO, jest w następstwie takiego działania traktowany przez wszelkie organy celne, jako firma wiarygodna. Dlatego też oznacza to nic innego, jak przyznanie przedsiębiorcy dużej ilości przywilejów w tym zakresie. Katalog takich przywilejów zawiera przepisy odnoszące się do unijnego prawa celnego. Każdy podmiot, który posiada status AEO jest za każdym razem traktowany przez innych przedsiębiorców jako bardzo wiarygodny partner do relacji handlowych. Jeżeli chodzi o kwestię wydania wniosków w przedmiocie pozwolenia AEO to dokument taki powinniśmy złożyć jedynie w formie elektronicznej. Oczywiście szczegółowe informacje odnoszące się do tego tematu można znaleźć przede wszystkim na: Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych.
Procedura uproszczona – o tym należy pamiętać!
W chwili obecnej dużą popularnością cieszy się procedura uproszczona przedsiębiorcy. Należy bowiem zaznaczy, że gdy chcemy, aby dany przedsiębiorca mógł prowadzić obrót towarowy z zagranicą to powinien spełnić formalności celne. Natomiast w pierwszej kolejności takie przedsiębiorca musi w szczególności złożyć zgłoszenie celne. Działanie takie może jednakże okazać się dla wielu osób dosyć skomplikowane. W związku z tym w prawie celnym pojawiły się pewne regulacje, których rolą jest w dużej mierze uproszczenie takiego działania. Pojęcie „procedura uproszczona” uznawana jest za ogólne określenie. Zwrot taki jest stosowany wtedy, kiedy jest mowa przede wszystkim o różnorodnych ułatwieniach związanych z realizacją zgłoszeń celnych.
Szkolenia celne AEO – z czym to się wiąże?
Szkolenie celne AEO cieszą się dużym zainteresowaniem. Ne tylko wśród przedsiębiorców, ale również wśród doradców celnych. W związku z tym, jeżeli zajmujemy się prowadzeniem działalności gospodarczej, w ramach której między innymi: importujemy towary spoza granic Unii Europejskiej, to w takiej sytuacji mam możliwość starania się o otrzymanie statusu tak zwanego upoważnionego przedsiębiorcy AEO. Status AEO może zostać przyznany wyłącznie na wniosek danego przedsiębiorcy, a wniosek takie trzeba złożyć do organu odpowiedniego celnego. Oczywiście należy zaznaczyć, że nie posiadamy prawnego obowiązku do uzyskania takiego statusu AEO. Wszelkie zasady odnoszące się do przyznawania owego statusu są skrupulatnie uregulowane w przepisach odnoszący się do prawa celnego. Chodzi więc tutaj nie tylko o przepisy prawa unijnego, ale również o przepisy prawa krajowego.
Wniosek AEO – najważniejsze informacje
Wniosek AEO może złożyć przedsiębiorca, który w chwili jego składania spełnia wszelkie warunki, a także kryteria dotyczące:
- zgodności związane z przepisami obowiązującego prawa,
- prowadzenia obowiązkowych ewidencji,
- wypłacalności finansowej danego przedsiębiorstwa,
- zarówno kompetencji, jak również kwalifikacji zawodowych danego przedsiębiorstwa,
- przestrzegania wszelkich standardów związanych z bezpieczeństwem, jak również ochroną.
Za pomocą takiej usługi jesteśmy w stanie otrzymać status upoważnionego przedsiębiorcy AEO, w związku z tym będziemy mogli:
- korzystać z wielu ułatwień związanych z dostępem do uproszczeń celnych,
- korzystać z różnorodnych ułatwień w przypadku kontroli celnej.
Należy również zaznaczyć, że złożenie takiego wniosku jest w pełni bezpłatne.
Pozwolenie AEO – na jaki okres je otrzymamy?
Pozwolenie AEO wydawane zostaje za każdym razem na czas nieokreślony. Kolejną ważną informacją jest to, że takie pozwolenie staje się ważne po upływie pięciu dni, licząc od momentu wydania decyzji w przedmiocie tej sprawy. AEO, które zostało nam wydane będzie ważne we wszystkich państwach członkowskich, które należą do Unii Europejskiej.
Oczywiście należy zaznaczyć, że w sytuacji, gdy nie spełnimy warunków do nadania takiego statusu AEO, to w tym przypadku dyrektor izby administracji skarbowej będzie musiał wydać decyzję w przedmiocie odrzucenia naszego wniosku.
Decyzja w przedmiocie wydania statusu AEO, bądź też decyzja w przedmiocie odrzucenia danego wniosku zostanie doręczona osobie, która jest stroną w sprawie, na unijnym Portalu Przedsiębiorcy e-AEO. Dodatkowo taka decyzja jednocześnie zostanie także dostarczona do odbiorcy w formie tradycyjnego listu, na adres, który został podany przez nas podczas składania wniosku.